W obliczu panującej w całej Polsce, a tym samym na terenie gminy Nowosolna, trudnej sytuacji hydrologicznej dotyczącej zmniejszających się zasobów wody zarówno powierzchniowej, jak i podziemnej, Zakład Gospodarki Komunalnej Gminy Nowosolna zwraca się do wszystkich mieszkańców o racjonalne i rozważne gospodarowanie wodą na terenie swoich posesji.

Apelujemy o wykorzystywanie wody przede wszystkim do celów spożywczych i socjalno-bytowych oraz ograniczenie używania wody do podlewania trawników, mycia samochodów czy podwórek,a także napełniania przydomowych basenów.

Na chwilę obecną nie przewidujemy trudności w dostawie wody. Wszyscy jednak widzimy, że susza stanowi coraz większy problem w skali globalnej. Zdaniem ekspertów susza w tym roku na terenie naszego kraju ma być najgroźniejsza od 100 lat.

Przedłużający się okres bezdeszczowy w okresie wiosennym stanowi duży problem podczas najintensywniejszego wzrostu roślin. Dlatego też z uwagi na trwająca suszę, ZGKGN ogranicza koszenie pasów drogowych jedynie do miejsc, gdzie wpływa to na bezpieczeństwo ruchu jak np. okolice skrzyżowań.

Zachęcamy również do zdecydowanie rzadszego niż zwykle koszenia trawników na swoich posesjach. Trawa oraz współwystępująca na trawnikach roślinność wpływa na zwiększenie wilgotności gleby.

Prosimy wszystkich mieszkańców gminy Nowosolna o dostosowanie się do naszej prośby oraz odpowiednie gospodarowanie na co dzień wodą pochodzącą nie tylko z ujęć publicznych, ale i prywatnych studni.