facebook facebook epuap newsletter

Nie wszyscy wiedzą, że wieś Byszewy w gminie Nowosolna jest związana z osobą i twórczością Jarosława Iwaszkiewicza. Pisarz wielokrotnie bywał tam w młodości udzielając korepetycji koledze z gimnazjum Józefowi Świerczyńskiemu i pięciu jego braciom, gdy spędzali wakacje w dworze wuja, Józefa Plichty. Pierwszy raz pojawił się w Byszewach czerwcu 1911 r. i przyjeżdżał tam każdego lata aż do 1914 r., kiedy wyruszył na front I wojny światowej. Pisarz powrócił piętnaście lat później i ta wizyta stała się inspiracją do napisania opowiadania „Panny z Wilka”, zekranizowanego przez Andrzeja Wajdę.

By podkreślić związek Iwaszkiewicza z Byszewami, Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie stworzyło film „Lato w Byszewach” na podstawie opowiadania „Panny z Wilka” i wierszy pisarza. Projekt ten uzyskał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury „Kultura w sieci” w wysokości 36 tys. zł.

Film wyreżyserowała: Karolina Lutczyn-Friedek – reżyserka, aktorka filmowa i teatralna, piosenkarka, absolwentka Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie i Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej, oraz Viktoria Marinov, absolwentka Wydziału Operatorskiego i Reżyserii w Sofii, reżyserka pochodzenia polsko-bułgarskiego, urodzona w Łodzi, z doświadczeniem w tworzeniu filmów dokumentalnych, (m.in..: „Błyskawica”, „Rybacy”– film nagrodzony na festiwalu „Pêcheurs du monde” we Francji).

Zarówno reżyserki jak i występujący aktorzy są związani z Łodzią. Michał Maj Wieczorek jest autorem scenariusza do filmu „Lato w Byszewach”, odtwórcą roli Wiktora Rubena oraz instruktorem ds. upowszechniania kultury w GPCKiE. Za kostiumy i aranżacje scenograficzne odpowiadała Monika Czubaczyńska-Szram – p.o. Dyrektora GPCKiE. W obsadzie znajdziemy zarówno aktorów profesjonalnych jak i amatorsko występujących w teatrach, również wolontariuszy związanych z gminą Nowosolna, między innymi Zespół Ludowy Byszewianie i pracowników Urzędu Gminy. Film, który miał swoją premierę 30 października br. zatytułowano „Lato w Byszewach” ponieważ twórcom zależy, aby nazwa wsi została zapamiętana. Ciekawostką jest, że ekranizacja Wajdy była planowana w Byszewach, ale dwór był wtedy, w latach 70., zbyt zniszczony, by zamienić go w plan filmowy. Teraz jest wyremontowany – 10 lat temu w dworze wybuchł pożar, więc gruntowne odnowienie okazało się konieczne. Obecnie budynek jest dzierżawiony przez Rodzinny Dom Dziecka i można było wykorzystać wnętrza do realizacji zdjęć.

Film " Lato w Byszewach" znajdziecie pod tymi linkami:

VIMEO https://vimeo.com/473604523

CDA https://www.cda.pl/video/60339328f

YouTube https://youtu.be/uPppqF6l5Hw

0001 (18).jpg (120 KB)