facebook facebook epuap newsletter

Ruszyła ELEKTRONICZNA REJESTRACJA wizyt tylko dla uchodźców wojennych z Ukraniny

Aby zarezerwować wizytę, należy kliknąć na ten link http://gminanowosolna.pl/rejestracja wybrać konkretny dzień i godzinę planowanej wizyty, następnie podać imię, nazwisko, telefon oraz adres email.

Rezerwacja terminu i godziny dotyczy nadania numeru PESEL dla jednej osoby. W przypadku rezerwacji wizyt dla większej ilości osób prosimy rezerwować każdą oddzielnie.

Po wypełnieniu wymaganych pól i wybraniu przycisku "REZERWUJĘ" proces rejestracji zakończy się. Potwierdzenie umówionej wizyty zostanie przesłane na wskazany adres email.

Jeśli nie mogą Państwo wybrać daty z kalendarza oznacza to, że na dany dzień nie ma już wolnych miejsc w systemie elektronicznej rejestracji do kolejki. Przybycie po czasie umówionej wizyty jest równoznaczne z rezygnacją z wizyty i koniecznością zarezerwowania wizyty w innym terminie.

Prosimy, o przybycie ok. 5 minut przed zarezerwowaną godziną wizyty. Prosimy o przygotowanie wymaganych dokumentów. Wykaz dokumentów znajduje sie tutaj: http://gminanowosolna.pl/artykuly/pokaz/pesel-dla-obywateli-ukrainy

Aby przyspieszyć proces rejestracji należy wydrukować i wypełnić wcześniej wniosek: wniosek_o_PESEL_dla_UKR_zm_v04.pdf oraz zaopatrzeć się w jedno zdjęcie takie jak do polskiego dowodu osobistego.

W załączeniu dokument ułatwiający transliterację z cyrylicy na alfabet łaciński: Transliteracja.pdf

Szanowni Mieszkańcy,  

jeśli chcecie wspomóc gminę w pomocy na rzecz uchodzców, możecie od dziś wpłacać darowizny na specjalnie w tym celu utworzone konto. Środki zostaną przeznaczone na pomoc uchodzciom z terenu Ukrainy, przebywającym na terenie gminy Nowosolna.

Bank Spółdzielczy w Andrespolu Oddział Nowosolna
10 8781 0006 0033 5678 2000 0550
w treści przelewu należy wpisać "Darowizna na rzecz Uchodźców z Ukrainy".

*********************************************************************************************************************************************

Jesteś obywatelem/obywatelką Ukrainy i przybyłeś(-aś) do Polski bezpośrednio z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi w twoim kraju? Możesz uzyskać numer PESEL, który umożliwi ci np. skorzystanie z opieki zdrowotnej, pomocy społecznej czy założenie firmy w Polsce. Jednocześnie możesz uzyskać profil zaufany, który umożliwia załatwianie wielu spraw urzędowych przez Internet.

Wszytskie pytanie i odpowiedzi oraz wzrory wniosków znajdziecie Panstwo pod tym linkiem:

 https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-numer-pesel-oraz-profil-zaufany--usluga-dla-obywateli-ukrainy

 

Wniosek o wydanie numeru PESEL w ukraińskiej wersji językowej wniosek_o_PESEL_dla_UKR_zm_v04.pdf (556 KB)

Wniosek o wydanie numeru PESEL w rosyjskiej wersji językowej wniosek_o_PESEL_dla_RUS_zm_v04.pdf (575 KB)

Referat Spraw Obywatelskich prosi o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerem telefony 42 616 45 26

************************************************************************************************************************************

Informacja Departamentu Spraw Międzynarodowych i Migracji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, związana z zagrożeniem uaktywnienia się różnego rodzaju grup przestępczych dążących do wykorzystania dramatycznego położenia osób uciekających przed agresją militarną. Szczegóły informacji znajdują się w linku poniżej:

 https://www.gov.pl/web/handel-ludzmi/komunikat-zwiazany-z-sytuacja-na-ukrainie

***************************************************************************************************************************************

 

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

 

  • Pomoc jest organizowana i koordynowana przez administrację rządową i samorządową.
  • Prywatne inicjatywy pomocy pozostają w gestii osób, które je podejmują – w obecnym stanie prawnym nie istnieje możliwość finansowania ze środków publicznych pobytu uchodźców w prywatnych mieszkaniach.
  • Każda osoba, która przekroczyła granicę ukraińsko – polską po 24 lutego 2022 przebywa na terenie Polski legalnie - na chwilę obecną obowiązują dotychczasowe zasady prawne w zakresie zalegalizowania pobytu, otrzymania statusu uchodźcy czy też podjęcia zatrudnienia, ale przygotowywana jest specjalna ustawa, która ma uprościć te zasady, więc wszelkie działania uchodźców w tym zakresie są przedwczesne i niepotrzebne.
  • Pomocą dla uchodźców w zakresie organizacji miejsc zakwaterowania, wyżywienia oraz transportu do wyznaczonych miejsc pobytu tymczasowego zajmuje się administracja rządowa poprzez wojewodów oraz stworzone punkty
  • Przejście uchodźców przez punkt recepcyjny jest nieobowiązkowe.
  • Pomoc rządowa i samorządowa jest bezpłatna.
  • Uchodźca jest objęty podstawową oraz specjalistyczną opieką medyczną refundowaną przez
  • Pomoc samorządową dla uchodźców, także w obszarze humanitarnym, koordynują poszczególni starostowie współpracując z właściwymi terytorialnie wójtami, burmistrzami, prezydentami. 

 

KONTAKT Z WOJEWÓDZKIM CENTRUM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO

Dane kontaktowe do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi

Telefony: 987

42 664 14 10

42 664 14 09

email: wczk@lodz.uw.gov.pl;

WCZK  będąc  w  stałym   kontakcie   z   WCZK   Lublin   i   Rzeszów,   punktem   recepcyjnym w województwie łódzkim oraz informacyjnymi kieruje obywateli Ukrainy do miejsc zakwaterowania na terenie województwa łódzkiego.

Punkt recepcyjny znajduje się w Łódzkim Domu Kultury w Łodzi przy ul. Traugutta 18 - uchodźcy mogą się do niego zgłosić na krótkotrwały pobyt i uzyskać informację o wszelkich formach pomocy. Jeśli uchodźca nie przeszedł punktu recepcyjnego po przejściu granicy, nie musi się do niego zgłaszać.

Punkty informacyjne dla uchodźców znajdują się na stacjach kolejowej Łódź Fabryczna oraz autobusowej – Łódź Kaliska – pełnią rolę typowo informacyjną.

Załącznik nr 3.pdf.jpg (351 KB)

 

POMOC SPOŁECZNA

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej spotyka się z zarówno z Ośrodkami Pomocy Społecznej, Wydziałami Polityki Społecznej, Powiatowymi i Wojewódzkimi Urzędami Pracy w celu wypracowania dodatkowych rozwiązań dla osób, które nie posiadają ww. statusu. Szczegółowe informacje w tym zakresie znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/rodzina.

 

OŚWIATA

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało informację dla rodziców dzieci przybywających  z Ukrainy.

W materiale znalazły się praktyczne wskazówki dotyczące zapisania dziecka do szkoły oraz praw, jakie przysługują uczniom z zagranicy w polskich szkołach. Informacja została opracowana w języku polskim i ukraińskim.

Materiały są również dostępne na stronie internetowej do której link zamieszczam poniżej: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/informacja-dla-rodzicow-dzieci-przybywajacych- z-ukrainy

Materiał przygotowany dla rodziców uczniów przybywających z Ukrainy zawiera informację

o dokumentach, jakie są wymagane, aby zapisać dziecko do szkoły. Przyjęcie do szkoły wymaga złożenia wniosku, a decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor. Publiczna szkoła podstawowa, w rejonie której mieszka dziecko przybyłe z zagranicy, przyjmuje z urzędu, a inne publiczne szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe w miarę posiadania wolnych miejsc. Jeśli w wybranej placówce nie ma wolnych miejsc, potrzebny jest kontakt z urzędem gminy.

Dzieci w wieku 7-18 lat mogą nieodpłatnie uczyć się w polskich szkołach. Brak znajomości języka polskiego nie stanowi formalnej przeszkody. Uczniowie z Ukrainy mogą uczestniczyć  w nieodpłatnych lekcjach języka polskiego organizowanych przez szkołę oraz zostać objęte opieką psychologiczno-pedagogiczną z związku z doświadczeniem migracyjnym.    

informacjadlarodzicowdzieciprzybywajacychzukrainymaterialwjezykupolskimiukrainskim.png (553 KB)  

OPIEKA MEDYCZNA

Obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy, i który zgłosi się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala należy udzielić adekwatnej pomocy medycznej .

Świadczenia udzielone obywatelom Ukrainy rozliczy Narodowy Fundusz Zdrowia.

Rząd przygotowuje specjalne rozwiązania prawne, które umożliwią rozliczenie świadczeń medycznych, udzielonych obywatelom Ukrainy przybywającym do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy.

WAŻNE!

Przepisy obejmą placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zmiany w prawie będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku.

Udzielenie i rozliczenie świadczeń jak dla polskich pacjentów.

Zasady udzielania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy oraz ich rozliczania będą identyczne, jak w przypadku polskich pacjentów. Obywatele Ukrainy będą posiadać dodatkowy tytuł uprawniający do świadczeń zdrowotnych w Polsce.

Za świadczenia zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków z budżetu państwa. Podstawą rozliczeń będą stawki zapisane w umowach z NFZ.

Jak powinny zachować się placówki medyczne?

Trwa przygotowanie specjalnych rozwiązań prawnych, ale świadczeniodawcy, gdy trafi do nich pacjent z Ukrainy, już teraz:

  • nie powinni odmawiać mu pomocy
  • nie powinni odsyłać pacjenta do innego świadczeniodawcy
  • nie powinni domagać się od niego zapłaty za udzielone świadczenia i nie powinni wystawiać za nie faktur
  • powinni ewidencjonować odrębnie każdy przypadek udzielenia pomocy obywatelowi Ukrainy na podstawie danych z paszportu i/lub z innego dokumentu podróży albo z zaświadczenia wydanego przez Straż Graniczną

Szczepienia COVID dla uchodźców

Warunkiem nabycia prawa do szczepienia jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość, może to być dowód osobisty, paszport lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca.

W materiałach przekazanych m.in. do punktów szczepień i podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej resort zdrowia wskazał, że lekarz ma prawo i powinien wystawić skierowanie na szczepienie za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. Wystawiając skierowanie, w polu "dane pacjenta" należy wybrać "inny identyfikator" (zamiast "numer PESEL") i wprowadzić numer dokumentu, jakim posługuje się uprawniona do szczepienia osoba. MZ akcentuje, że ważne jest, aby na każdym etapie procesu realizacji szczepienia posługiwać się dokładnie tym samym dokumentem tożsamości, który posłużył do wystawienia e-skierowania.

Recepty

Recepty dla uchodźców z Ukrainy obecnie wystawiane są bez refundacji - z pełną odpłatnością.

Wystawiając e-recepty dla osób z Ukrainy bez numeru PESEL, należy wydrukować ją w formie z  kodem  paskowym. Nie  ma  możliwości aktywacji recepty za pomocą 4-cyfrowego kodu   w aptece.

POZOSTAŁE INFORMACJE

Komenda Główna Policji uruchomiła telefony dyżurne oraz kontakty drogą mailową dla osób, które chcą przekazać Policji informacje o przypadkach handlu ludźmi, przestępstwach na tle seksualnym oraz zaginięciach uchodźców i ich rodzin, przebywających na terenie RP w związku z prowadzonymi działaniami zbrojnymi na terenie Ukrainy.

Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji uruchomiło specjalny numer telefonu 47 72 123 07 (dla osób dzwoniących zza granicy +48 47 72 123 07) oraz skrzynkę e-mail: cpozkgp@policja.gov.pl, pod którymi można przekazywać, jak również uzyskiwać informacje oraz pomoc w sytuacjach związanych z zaginięciem osób, które przekroczyły granicę RP w związku z prowadzonymi działaniami zbrojnymi na terenie Ukrainy.

CPOZ KGP na bieżąco monitorując działania prowadzone przez jednostki Policji na terenie kraju w zakresie poszukiwania osób zaginionych stale współpracować będzie w tym zakresie z jednostkami administracji rządowej, publicznej i organizacjami pozarządowymi, które zajmują się wsparciem Policji w poszukiwaniu osób zaginionych.

Wydział do Walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego KGP prowadzi dwa kanały komunikacji. Na adres e-mail: handelludzmibsk@policja.gov.pl można przesłać policjantom informacje o wszelkich przejawach handlu ludźmi. Dodatkowo obsługiwana jest specjalna infolinia o numerze: 664 974 934 (dla osób dzwoniących zza granicy +48 664 974 934). Dzwoniąc pod ten numer przekazać można informacje dotyczące zarówno handlu ludźmi, jak i przestępstw seksualnych, pedofilii czy pornografii dziecięcej.

Infolinia ta jest również  wykorzystywana  do  kontaktów  z  organizacjami  pozarządowymi  w zakresie niesienia pomocy ofiarom tych przestępstw.