facebook facebook epuap newsletter

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych mieszkańców oraz obowiązkom nakładanym na Gminę Nowosolna zamieszczamy kilka istotnych informacji dotyczących Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID19  i sposobu zapisywania się oraz umawiania terminów.

Szczepienia zorganizowane są w następujący sposób: społeczeństwo polskie zostało podzielone na grupy I-III. Szczepienia będą odbywały się zgodnie z przydziałem do danej grupy  i w tej kolejności będzie można się dobrowolnie zaszczepić.

Seniorzy znajdują się w grupie I.

Grupa I została podzielona na „podgrupy”.

W pierwszej kolejności (od 15 stycznia 2021 r)  umożliwiono zapisywanie i umawianie terminów szczepień  dla  osób mających 80 i więcej lat.

W drugiej kolejności (od 22 stycznia 2021 r) zostanie uruchomiona możliwość zapisywania i umawiania terminów szczepień dla osób 70 +.

W trzeciej kolejności umawiać się będą mogły osoby z grupy 60+.

W chwili uruchomienia rejestracji szczepień danej grupy wiekowej, w systemie komputerowym Narodowego Programu Szczepień stworzone zostanie dla nas  e-skierowanie, które będzie ważne przez 60 dni.

Jeśli ktoś się nie zgłosi na czas, albo nie ma go w systemie, to takie elektroniczne skierowanie będzie mu mógł wystawić lekarz.

Z e-skierowaniem zapisać się na szczepienia będzie można w następujący sposób:

Przed kontaktem należy przygotować swój numer PESEL. Przyjmujący zgłoszenie sprawdzi na podstawie danych, które mu podamy (nie musimy znać numeru e-skierowania), czy e-skierowanie znajduje się już w systemie.

Następnie umówi nas na szczepienie. Po umówieniu się dostaniemy na telefon komórkowy powiadomienie SMSem z informacją o miejscu i terminie szczepienia.

WAŻNE

Na dzień przed wizytą dodatkowo przyjdzie SMS z przypomnieniem (powiadomienie przyjdzie tylko SMS-em; innej możliwości niestety nie ma).

Ponieważ szczepionka podawana jest w dwóch dawkach, od razu zostaniemy zapisani na dwie wizyty. Druga powinna się odbyć po 3 tygodniach od pierwszej. O tej drugiej wizycie również przypomni SMS.

Kiedy przyjdziemy na szczepienie, najpierw zbada nas lekarz i sprawdzi, czy nie ma przeciwskazań (tak się robi w przypadku wszystkich szczepień). Po szczepieniu dostaniemy zaświadczenie, a informacja o tym będzie wprowadzona do karty pacjenta.

GMINNY TRANSPORT DO PUNKTU SZCZEPIEŃ - KTO MOŻE SKORZYSTAĆ

W celu ułatwienia dostępu do punktów szczepień osobom ze specjalnymi potrzebami Urząd Gminy Nowosolna podaje dedykowany numer telefonu 42 616 45 30 działający od dnia 15 stycznia 2021 r w godzinach 8:30- 15:00 pod którym zgłaszać się mogą osoby:

• posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami
  • posiadające obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejscu zamieszkania punktu szczepień.

Ważnym jest, aby  osoba spełniająca powyższe kryterium, która chciałaby skorzystać z opcji dowozu do punktu szczepień skontaktowała się pod w/w numer telefonu bezpośrednio po otrzymaniu informacji o dacie, godzinie i miejscu szczepienia w celu umówienia gminnego transportu.

Wiele przydatnych informacji dla pacjentów znajduje się na stronie internetowej:  Szczepienie przeciwko COVID-19 - Portal Gov.pl (www.gov.plhttps://pacjent.gov.pl/aktualnosc/seniorzy-szczepia-sie-przeciw-covid-19#wiek80plus

Informacje na temat szczepień uzyskać można także pod telefonem Infolinii Narodowego Programu Szczepień: 989 lub 22 62 62 989

Od dnia 15 stycznia 2021 roku  uruchomiony zostanie także on-line formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18 roku życia na stronie www.gov.pl/szczepimysie. Dzięki temu otrzymają Państwo informacje, gdy ruszy rejestracja na konkretny termin dla konkretnych grup wiekowych lub zawodowych.

WAŻNE ! Zgłoszenie to nie to samo, co rejestracja. Rejestracja na konkretny termin będzie możliwa po tym, jak ruszą szczepienia dla Twojej grupy wiekowej lub zawodowej.

Informacje powyższe podano na podstawie dokumentu Narodowy Program Szczepień – wg stanu na dzień 13 stycznia 2021r. oraz materiałów Rzecznika Praw Obywatelskich.

Aktualizacja: na podstawie Decyzji Wojewody Łódzkiego z dnia 14 stycznia 2021 i 15 stycznia 2021r