Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w badaniach jakości wody z wodociągu Natolin zaopatrującego miejscowości: Byszewy, Janów, Głogowiec i Natolin oraz posesje w Plichtowie od numeru 19 do 68 stwierdzono obecność bakterii grupy coli.

Woda nadaje się do spożycia po przegotowaniu!

Przegotowania wymaga też woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo warzyw i owoców, mycia zębów, mycia naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt.

Wodę należy gotować przez minimum 2 minuty, a następnie bez gwałtownego schładzania pozostawić do ostudzenia.

Woda bez przegotowania może być stosowana do codziennego mycia, prania odzieży, prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet.

Trwają prace mające na celu przywrócenie jakości wody zgodniej z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łodzi z dnia 9 września 2022 r

09 września 2022

Wodociąg publiczny Natolin

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi informuje, że w próbce wody pobranej w dniu 31 sierpnia 2022r. w Stacji Wodociągowej w Natolinie stwierdzono obecność bakterii grupy coli. W badanej próbce wody nie stwierdzono obecności bakterii Escherichia coli i enterokoków.

W związku z powyższym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi nakazał Zakładowi Gospodarki Komunalnej Gminy Nowosolna wyłączyć z eksploatacji ujęcie wody w Natolinie na czas doprowadzenia wody do właściwej jakości.

Wodociąg publiczny Natolin został przełączony na zasilanie z ujęcia wody w Teolinie.

Z uwagi na intensywne płukanie sieci wodociągowej Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi zaleca spożywanie wody tylko po przegotowaniu.

Przegotowania wymaga też woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów i naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt.

Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.