facebook facebook epuap newsletter

BLASKI I CIENIE PIERWSZEGO ROKU PRACY WÓJTA


Piotr Szcześniak

 

Szanowni Państwo.

 

Wójtem jestem z Waszej woli. Wybraliście mnie, gdyż oczekiwaliście zmian – dynamizmu w rozwoju gminy, lepszego zarządzania i konsultowania z Wami pomysłów, kierunków i idei.

Zbliża się koniec roku, chciałbym rozliczyć się przed Wami z tego, co udało mi się dokonać, ale też i przyznać do porażek.

Narzekanie na poprzednią władzę to banał. Niemniej zasada ciągłości władzy, respektowania podjętych wcześniej zobowiązań w dużym stopniu ciążyła na tym roku, zwłaszcza na inwestycjach. Ale po kolei...

 

SPRAWNY ZESPÓŁ

 

Do zmiany sposobu funkcjonowania gminy trzeba sprawnego zespołu ludzi - dobrze zarządzanych i kompetentnych. Idea ta przyświecała mi od samego początku i zaowocowała reorganizacją struktury urzędu. Zależało mi na stworzeniu układu z jasnym podziałem zadań, gdzie każdy referat ma swojego kierownika odpowiadającego za pracę podległych mu pracowników. Nie ukrywam, że to się udało i jestem z tego dumny. W trakcie tych zmian udało mi się zmniejszając liczebność pracowników urzędu, zwiększyć znacząco komórkę zajmującą się inwestycjami i pozyskiwaniem funduszy. Obecnie w dziale inwestycji i funduszy pracują 3 osoby (wcześniej tylko jedna), co już dało wymierne efekty.

 

FUNDUSZE UNIJNE i KRAJOWE

 

W czasie mojej kadencji udało się pozyskać 254 tysiące złotych na  doposażenie 4 oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych w Starych Skoszewach i Lipinach w sprzęt komputerowy i multimedialny oraz wyposażenie infrastruktury wewnętrznej.

Pomogliśmy szkołom zdobyć fundusze na ekopracownie, które są już w każdej szkole na terenie naszej gminy oraz wspólnie ze szkołami złożyliśmy wnioski do projektów: „Książki naszych marzeń” oraz „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, dzięki którym biblioteki szkolne zostaną wzbogacone o nowe tytuły niebędące podręcznikami.

Złożyliśmy wniosek na dofinansowanie do zakupu średniego wozu bojowego dla OSP w Starych Skoszewach i czekamy na ogłoszenie wyników tego konkursu.

Rozliczyliśmy środki pozyskane przez mojego poprzednika na budowę kanalizacji w Natolinie, choć przyznam, że inwestycja ta ze względu na błędy formalne, merytoryczne i projektowe wisiała na włosku. Istniało realne zagrożenie, że pieniądze trzeba będzie zwrócić, a co za tym idzie ponieść dodatkowe koszty wynikające z kar za niewywiązanie się z umowy.

Przystąpiliśmy do programu tzw.: „schetynówek” i dzięki porozumieniu z powiatem złożyliśmy wniosek o dofinansowanie przebudowy drogi powiatowej we Wiączyniu Dolnym wraz z chodnikami do końca Eufeminowa i do autostrady (droga na Eufeminów). Po ocenie merytorycznej wniosków uplasowaliśmy się na drugim miejscu listy rankingowej, co daje nam realną szansę na pozyskanie tych pieniędzy i rozpoczęcie inwestycji w 2016 roku.

Kolejne wnioski o pozyskanie środków są przed nami. Nadal wiele konkursów nie zostało jeszcze ogłoszonych i wciąż czekamy na wytyczne. Jak tylko zostaną ogłoszone będziemy gotowi, by do nich przystąpić.

 

Wracając do pozostałych działań, które udało mi się zakończyć i do tych, które rozpoczęły się już za mojej kadencji, chciałbym przedstawić je Państwu w kilku zdaniach i wyjaśnić z czym musiałem się uporać i na jakim etapie jesteśmy.

 

KANALIZACJA NATOLIN

 

Choć nie bez przeszkód to jednak możemy uznać, że I etap tej inwestycji jest zakończony. Wymieniliśmy wodociąg, wybudowaliśmy kanalizację i sięgacz kanalizacyjny. Dodatkowo sporządziliśmy dokumentację projektową wykonania nakładki asfaltowej i poboczy. Planujemy zakończyć wszystkie prace jeszcze w tym miesiącu.

 

HYDROFORNIA DOBIESZKÓW

 

Zakończyliśmy modernizację hydroforni w Dobieszkowie. Wykonaliśmy nowy odwiert, zamontowaliśmy nowe zbiorniki retencyjne, usprawniliśmy ciąg techniczno-technologiczny uzdatniania wody, zmodernizowaliśmy budynek.

 

REMONT SZKOŁY W LIPINACH

 

Trwają prace remontowe przy budynku Szkoły Podstawowej w Lipinach: opaska, izolacja przeciwwilgociowa i termiczna. Planowane zakończenie: grudzień 2015. Pozostałe prace nakazane przez Powiatowy Nadzór Budowlany wykonywane będą sukcesywnie w miarę posiadanych środków.

 

ULICA BUKOWA

 

Zadanie "Przebudowa wodociagu Kopanka – Dabrowa – Bukowiec" miało finalnie zakończyć się wykonaniem porządnej drogi. Tę inwestycję (kontynuowaną po poprzedniku) uważam za moją porażkę. Wprawdzie wykonano odcinek sieci wodociągowej, niemniej błędy przy projekcie okazały się na tyle znaczące że prace stanęły. Pracuję nad rozwikłaniem tej sprawy...

 

ULICE OSIEDLOWE NA KALONCE

 

Ta inwestycja też niestety nie powiodła się. Wszystkie projekty na drogi wewnętrzne w Kalonce wykonane w latach ubiegłych zakładały wykorzystanie niewłaściwej technologii, niedostosowanej do warunków gruntowych i bardzo kosztownej. Podjęcie decyzji na remont tych dróg byłoby z mojej strony zgodą na wykonanie kolejnego bubla, których nie chcemy już w naszej gminie

 

ROZBUDOWA SZKOŁY W STARYCH SKOSZEWACH

 

Inwestycja, która wzbudzała przez cały rok mnóstwo kontrowersji. Pierwotny projekt zakładał wykonanie budynku kosztownego, wymagającego sporych nakładów na prace związane z niwelacja terenu, dla którego trzeba by było zbudować oddzielną kotłownię. Szacowany koszt wykonania tej rozbudowy to ok. 3,5 miliona złotych. Inwestycja ta nie była możliwa w ramach naszego budżetu, a i koszty związane z późniejszą eksploatacją nie należały do najniższych.

Zdecydowałem się na zmianę projektu. Nowy projekt zakłada rozbudowę szkoły o powierzchnię znacznie większą niż we wcześniejszej wersji i jest tańszy zarówno w budowie o ok. 1,5 miliona złotych, jak i w utrzymaniu oraz nie wymaga tak skomplikowanych robót ziemnych dzięki innemu posadowieniu (na szczycie sali gimnastycznej)

 

DROGI I CHODNIKI WE WIĄCZYNIU DOLNYM

 

Kończymy utwardzanie tłuczniem drogi  gminnej we Wiączyniu Dolnym prowadzącej na cmentarz wojenny. Zakończyliśmy budowę chodnika przy Gimnazjum w stronę skrzyżowania w Nowosolnej i czekamy na rozstrzygnięcie konkursu w sprawie drogi na Eufeminów. Ta ostatnia inwestycja ruszy w przyszłym roku.

 

POROZUMIENIE Z POWIATEM

 

Udało mi się wypracować dobry kontakt ze Starostwem Powiatowym, co zaowocowało podpisaniem porozumienia. Porozumienie to jest częścią większego planu inwestycyjnego. Przewiduje ono m.in.:

- przejęcie w zarząd wszystkich dróg powiatowych,

- wspólne finansowanie przebudowy drogi we Wiączyniu Dolnym (w ramach „schetynówki”),

- wspólne finansowanie chodnika przy gimnazjum we Wiączyniu (inwestycja już zakończona),

- wspólne finansowanie robót na skrzyżowaniu w Kalonce, zmierzające finalnie do wymiany i przebudowy sieci wodociągowej, poszerzenia drogi, wybudowania chodnika od ul. Głównej do ul. Aksamitnej. Prace już się rozpoczęły.

 

POLITYKA INFORMACYJNA

 

Zmieniłem sposób komunikacji się z Państwem. Zachowując standardowe techniki oparte o kontakt osobisty, np. obecność na różnego rodzaju zebraniach czy indywidualne spotkania, uzupełniłem je o inne formy wykorzystujące nowe technologie.:

- Bieżące informowanie o tym, co w gminie "piszczy" to domena profilu Gminy na facebooku.

- strona internetowa uzupełnia informacje o uchwały Rady Gminy i inne urzędowe dokumenty. Jej przebudowa na bardziej funkcjonalną i interaktywną  jest w trakcie. W styczniu będziecie mogli Państwo ocenić jej nową wersję.

- informator sms, który zyskuje coraz większe zaufanie mieszkańców zdał wielokrotnie egzamin np. podczas niedawnej poważnej awarii przesyłu gazu, kiedy to wszyscy użytkownicy informatora sms błyskawicznie zostali poinformowani o sposobie postępowania unikając tym samym kosztownej wizyty prywatnego instalatora.

 

ROZWÓJ GMINNO PARKOWEGO CENTRUM KULTURY I EKOLOGII W PLICHTOWIE

 

Praca dla społeczności to nie tylko budowanie infrastruktury, to także kultura, która buduje więzi społeczne, uwrażliwia i ubogaca. Chciałbym, by zbudowane za mojego poprzednika GPCKiE w Plichtowie rozwinęło skrzydła. Obecnie zwiększyliśmy ofertę zajęć skierowanych zarówno do dzieci w różnym wieku, jak i dorosłych. Udało się także zmienić nieco formułę imprez gminnnych, by w przyszłości mogły się one stać polem do wspólnego działania i integracji. Dalszy rozwój będzie możliwy przy zaangażowaniu pracowników Centrum w sprawy i potrzeby mieszkańców.

 

STREFY: PRZEMYSŁOWA, MIESZKANIOWA, ROLNICZA

 

Harmonijny rozwój gminy to jasne rozgraniczenie stref: przemysłowych, rolniczych i mieszkaniowych. Kierując się tą ideą, podjąłem prace nad zmianami planów zagospodarowania przestrzennego. Na pierwszy ogień poszedł obręb geodezyjny Lipiny, z racji swojego strategicznego położenia w pobliżu autostrady. Pierwsza koncepcja, po konsultacjach z mieszkańcami, została skorygowana. Przygotowaliśmy dwie nowe koncepcje, które pokazaliśmy mieszkańcom w dniu 8 grudnia.  Prace nad doprecyzowaniem nowego planu nadal trwają.

 

 

Mam nadzieję, że jasno i w miarę dokładnie przedstawiłem Państwu najważniejsze dokonania i nakreśliłem plany rozwoju. Stanowisko wójta, co zawsze podkreślam, to praca 24 godziny na dobę kosztem życia rodzinnego i czasu prywatnego. To stanowisko, która zmusza do pokory i nakłada ogrom odpowiedzialności. Uczy godzenia czasem przeciwstawnych racji i zmusza do realizmu. Byłem pewien, że przez pierwszy rok zrobię rewolucję i dokonam obiecanych w programie wyborczym zmian. Nie wszystko udało się zrobić tak szybko jak chciałem. Przyznaję się do tego. Uważam jednak, że kierunki działań, jakie obrałem są właściwe, pierwsze efekty są już widoczne, a kolejne będziecie mogli ocenić Państwo sami w następnym roku.