facebook facebook epuap newsletter

logowmpn.jpg (427 KB)

 

WYMIANA UCZNIOWSKA Z SULZFELD

W dniach 12- 17 maja 2019 siedemnaścioro uczniów ze szkół gminy Nowosolna oraz ze Szkoły Podstawowej w Nowosolnej wraz z czterema opiekunami wzięło udział w wizycie partnerskiej w Sulzfeld. Uczniowie byli goszczeni przez rodziny swoich niemieckich kolegów i koleżanek, którzy w przyszłym roku przyjadą do Polski z rewizytą.

Była to już trzecia wymiana uczniowska z gminą partnerską Sulzfeld. W niedzielę 12 maja zostaliśmy powitani przez Panią Burmistrz Sarinę Pfrunder oraz Panią Wicedyrektor Ilonę Reder. Podczas tego pobytu uczniowie mieli okazję spędzić dużo czasu z goszczącymi ich rodzinami, poznać ich tradycje i zwyczaje. Drugi dzień wizyty uczniowie spędzili w szkole, gdzie uczestniczyli w lekcjach oraz mieli okazję dowiedzieć się o systemie edukacji w Niemczech. Trzeciego dnia odbyła się integracyjna wycieczka do parku rozrywki Tripsdriil. Był to dzień pełen wrażeń i emocji, który na długo pozostanie w pamięci uczniów. Czwartego dnia uczniowie podzieleni na grupy wzięli udział w zadaniach terenowych. Odpowiedzi musieli szukać poruszając się po terenie miasteczka Sulzfeld. Po powrocie do szkoły rozpoczęły się rywalizacje sportowe. Dzień zakończył się wspólnym grillowaniem. W czwartek odbyła się wycieczka do malowniczego miasta Heidelberg. Przewodnik oprowadził nas po centrum, pokazując najważniejsze atrakcje turystyczne. Wieczorem zorganizowano dla uczniów dyskotekę w szkole.

Pobyt w Sulzfeld był świetną okazją, aby sprawdzić i udoskonalić swoje umiejętności językowe zarówno z niemieckiego jak i z angielskiego. Dzieci nawiązały wspaniałe przyjaźnie ze swoimi kolegami z Niemiec, a wyjazd ten pozostanie na długo w ich pamięci. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem gościnności naszych niemieckich partnerów, pogody ducha i atmosfery przyjaźni jaka panowała podczas naszego sześciodniowego pobytu.

Rewizyta naszych niemieckich przyjaciół ze szkoły Blanc-und-Fisher-Schule w Sulzfeld  odbędzie się w dniach 17 – 22 maja 2020.

Wyjazd został sfinansowany dzięki współpracy z Polsko-Niemiecką Wymianą Młodzieży. PNWM buduje fundamenty dobrosąsiedzkich relacji między Polakami i Niemcami, umożliwia spotkania oraz współpracę młodych Polaków i Niemców, aby mogli się poznać, rozbudzić wzajemną ciekawość, zbudować zrozumienie i zostać przyjaciółmi.

Do gazety 1.jpg (426 KB)Do gazety 4.jpg (6 MB)

 

 

W dniach 29.09.2017 – 1.10 .2017 Gmina Nowosolna miała przyjemność gościć mieszkańców i radnych z partnerskiej Gminy Sulzfeld.  Umowa partnerska pomiędzy naszymi gminami została zawarta w 2014 roku i ma na celu między innymi wzajemne wspieranie rozwoju, rozwijanie współpracy w dziedzinie gospodarki, biznesu, oświaty, kultury oraz ekologii.

Po raz pierwszy gościliśmy tak dużą grupę mieszkańców Sulzfeld. Nasi goście przygotowali dla nas niespodziankę w postaci „ ławeczki przyjaźni”,  która ma symbolizować  przyjazne stosunki pomiędzy naszymi gminami oraz płaszczyznę wymiany wiedzy i doświadczeń. Nasza gmina zrewanżowała się upominkami będącymi wytworem rękodzieła artystycznego jako symbolu osobistego i pełnego zaangażowania podejścia naszych mieszkańców  do współpracy i tworzenia osobistych relacji z mieszkańcami Sulzfeld.  Całość spotkania przebiegała w atmosferze otwartości i przyjaźni, a bogaty program wizyty miał na celu zaznajomienie gości z naszą gminą i regionem. Program wizyty zakładał odwiedzenie miejsc istotnych z punktu widzenia naszej wspólnej historii, a także bliskich obecnym mieszkańcom  Nowosolnej. Odwiedziliśmy między innymi Kościół w Nowosolnej, OSP Lipiny, Sanktuarium w Starych Skoszewach, Szkołę Podstawową w Starych Skoszewach, Gminno Parkowe Centrum Kultury w Plichtowie.  Pokazaliśmy także stary kościół z Nowosolnej, który obecnie znajduje się w Skansenie Architektury Drewnianej w Łodzi.  Sobotni wieczór zakończyliśmy w Łodzi gdzie odbywał się Festiwal Światła, co było efektownym zakończeniem tego intensywnego dnia.

Pani Burmistrz Sarine Pfrunder w osobistym liście przesłanym do Wójta Piotra Szcześniaka i Radnych Gminy Nowosolna serdecznie dziękuje mieszkańcom za wspaniałe przyjęcie i ciepłą atmosferę podczas całego pobytu w naszej gminie.

Już w maju 2018 roku będziemy mieli okazje przyjąć grupę dzieci i młodzieży z Sulzfeld. Będzie to kontynuacja programu wymiany oświatowej jaką rozpoczęliśmy wyjazdem naszych dzieci do Sulzfeld w tym roku. W przyszłości chcielibyśmy także pracować nad rozszerzeniem współpracy w dziedzinie biznesu i szeroko pojętej kultury.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom naszej gminy zaangażowanym w organizację pobytu gości,  za współpracę, za serdeczne ugoszczenie w swoich domach, za pomoc i wsparcie jakiego udzielili, w szczególności: Państwu  Monice i Stanisławowi Budzyńskim, Państwu Alicji i Janowi Kieler, Pani Sylwii Koszadzie, Pani Katarzynie i Ireneuszowi Kucharskim, Pani Agnieszce Sakowicz, Panu Bogusławowi Szubertowi, Państwu  Andżelice i Witoldowi Wiśniewskim oraz strażakom z OSP Lipiny: Panu Michałowi Koszadzie i Piotrowi Gębskiemu za okazaną pomoc i zaangażowanie.

wizyta 2017.jpg (136 KB)

 

Relacja z wizyty

W dniach 14-16 października 2016 roku delegacja składająca się z przedstawicieli gminy Nowosolna odwiedziła z wizytą roboczą gminę partnerską Sulzfeld w kraju związkowym Badenia – Witembergia, w powiecie Karlsruhe. Nasza delegacja została wyjątkowo ciepło przyjęta przez mieszkańców Sulzfeld. Goszczono nas w prywatnych domach, zapewniono bogaty plan spotkań, które były okazją do wymiany doświadczeń, inspiracji i ciekawych rozwiązań. Po długiej i męczącej podróży zostaliśmy podjęci uroczystą kolacją w Dworku Badeńskim.

W dniu następnym zwiedziliśmy szkołę „Blanc und Fischer”. Byliśmy pod dużym wrażeniem organizacji nauczania w szkole, indywidualnego programu edukacji dostosowanego do potrzeb konkretnych uczniów, systemu pracy i organizacji świetlicy szkolnej. Nie bez znaczenia było także wyposażenie szkoły w funkcjonalne i ergonomiczne meble, przestronne sale i nowoczesne pomoce naukowe. Podczas spotkania sporo dowiedzieliśmy się o warunkach pracy niemieckich nauczycieli, wymaganiach rodziców oraz oczekiwaniach wobec kadry nauczycielskiej. Następnie odwiedziliśmy siedzibę miejscowej straży pożarnej, gdzie mieliśmy okazję zapoznać się z wyposażeniem jednostki i warunkami pracy strażaków. Nie zabrakło także spotkań z miejscowymi przedsiębiorcami, którzy oprowadzali nas po swoich winnicach ( region znany jest z produkcji win, znajduje się w nim 100 ha winnic a Sulzfeld jest największą winiarską wsią w północnej Badenii). Z przyjemnością słuchało się o wzajemnej współpracy podmiotów gospodarczych i pracy na rzecz społeczności lokalnej. Do miejscowej spółdzielni winiarskiej należy 325 członków i wciąż przybywa nowych, młodych zainteresowanych winiarstwem. Sulzfeld utrzymuje także dobre kontakty partnerskie z regionem Avize we francuskiej Szampanii i z kalifornijskim El Cajon.

Wieczór spędziliśmy na inauguracji Okroberfest. Rzeczywistość przerosła nasze, nawet najśmielsze, oczekiwania jakie mieliśmy wobec lokalnej imprezy. Praktycznie wszyscy mieszkańcy byli obecni tego dnia w specjalnie na tę okazję przygotowanym namiocie. Niezależnie od wieku, zawodu, obowiązków – wszyscy czuli konieczność przebywania tego dnia razem. Udaną zabawę gwarantowały miejscowe zespoły, złożone z członków lokalnej społeczności. Przez wiele godzin słuchaliśmy, nie tylko tradycyjnych utworów ludowych, ale też ciekawych aranżacji współczesnych hitów, znanych z list przebojów. Trudno jest nam opisać te atmosferę wspólnoty, którą chyba wszyscy odczuwaliśmy.

W niedzielę uczestniczyliśmy w Mszy Świętej i obyliśmy ostatnie przed wyjazdem spotkania z naszymi gospodarzami. Wizyta w Sulzfeld okazała się bardzo inspirująca, mamy wiele spostrzeżeń i przemyśleń.
Rodzą się pierwsze pomysły jak to owocne spotkanie przełożyć na realne działania w przyszłości.

 thumb_213.jpg (97 KB)

 

 002.jpg (119 KB)