facebook facebook epuap newsletter

 

Relecja z wizyty

W dniach 14-16 października 2016 roku delegacja składająca się z przedstawicieli gminy Nowosolna odwiedziła z wizytą roboczą gminę partnerską Sulzfeld w kraju związkowym Badenia – Witembergia, w powiecie Karlsruhe. Nasza delegacja została wyjątkowo ciepło przyjęta przez mieszkańców Sulzfeld. Goszczono nas w prywatnych domach, zapewniono bogaty plan spotkań, które były okazją do wymiany doświadczeń, inspiracji i ciekawych rozwiązań. Po długiej i męczącej podróży zostaliśmy podjęci uroczystą kolacją w Dworku Badeńskim.

W dniu następnym zwiedziliśmy szkołę „Blanc und Fischer”. Byliśmy pod dużym wrażeniem organizacji nauczania w szkole, indywidualnego programu edukacji dostosowanego do potrzeb konkretnych uczniów, systemu pracy i organizacji świetlicy szkolnej. Nie bez znaczenia było także wyposażenie szkoły w funkcjonalne i ergonomiczne meble, przestronne sale i nowoczesne pomoce naukowe. Podczas spotkania sporo dowiedzieliśmy się o warunkach pracy niemieckich nauczycieli, wymaganiach rodziców oraz oczekiwaniach wobec kadry nauczycielskiej. Następnie odwiedziliśmy siedzibę miejscowej straży pożarnej, gdzie mieliśmy okazję zapoznać się z wyposażeniem jednostki i warunkami pracy strażaków. Nie zabrakło także spotkań z miejscowymi przedsiębiorcami, którzy oprowadzali nas po swoich winnicach ( region znany jest z produkcji win, znajduje się w nim 100 ha winnic a Sulzfeld jest największą winiarską wsią w północnej Badenii). Z przyjemnością słuchało się o wzajemnej współpracy podmiotów gospodarczych i pracy na rzecz społeczności lokalnej. Do miejscowej spółdzielni winiarskiej należy 325 członków i wciąż przybywa nowych, młodych zainteresowanych winiarstwem. Sulzfeld utrzymuje także dobre kontakty partnerskie z regionem Avize we francuskiej Szampanii i z kalifornijskim El Cajon.

Wieczór spędziliśmy na inauguracji Okroberfest. Rzeczywistość przerosła nasze, nawet najśmielsze, oczekiwania jakie mieliśmy wobec lokalnej imprezy. Praktycznie wszyscy mieszkańcy byli obecni tego dnia w specjalnie na tę okazję przygotowanym namiocie. Niezależnie od wieku, zawodu, obowiązków – wszyscy czuli konieczność przebywania tego dnia razem. Udaną zabawę gwarantowały miejscowe zespoły, złożone z członków lokalnej społeczności. Przez wiele godzin słuchaliśmy, nie tylko tradycyjnych utworów ludowych, ale też ciekawych aranżacji współczesnych hitów, znanych z list przebojów. Trudno jest nam opisać te atmosferę wspólnoty, którą chyba wszyscy odczuwaliśmy.

W niedzielę uczestniczyliśmy w Mszy Świętej i obyliśmy ostatnie przed wyjazdem spotkania z naszymi gospodarzami. Wizyta w Sulzfeld okazała się bardzo inspirująca, mamy wiele spostrzeżeń i przemyśleń.
Rodzą się pierwsze pomysły jak to owocne spotkanie przełożyć na realne działania w przyszłości.