facebook facebook epuap newsletter

Byszewianie w pełnej krasie
 
We wtorek nad ranem nasz gminny zespół “Byszewianie” wrócił z udanych koncertów na Białorusi. Zespół gościł w Mińsku na zaproszenie Chóru Polonijnego Cantus Cordis. Muzyka ludowa, którą od 20 lat “Byszewianie” z powodzeniem propagują, spotkała się z serdecznym odbiorem naszych gospodarzy. Niektóre z utworów z repertuaru “Byszewian” wykonywano wspólnie z publicznością. Część z naszych gospodarzy to rodziny polonijne, dla których polska kultura - zarówno ta wyższa i ta ludowa, to najcenniejszy skarb.
 
Koncert uświetniający mszę w Czerwonym Kościele
 
Zespół zagrał dwa koncerty w popularnym Czerwonym Kościele, mieszczącym się w samym centrum Mińska przy placu Niepodległości. Pierwszy uświetniał mszę, drugi zaś odbył się w małej sali koncertowej w podziemiach kościoła. Podczas drugiego koncertu zespół zaprezentował nieco lżejszy repertuar, nawiązujący do tradycyjnych polskich przyśpiewek ludowych, okraszonych sporą dawką poczucia humoru. Nie będzie przesadą stwierdzenie, iż publiczność żywo reagowała na utwory, część wykonywała wraz z zespołem i nie zabrakło chętnych do tańca.
 
Rozśpiewane Panie z Byszewian
 
Pobyt zespołu oraz mieszkańców naszej gminy na Białorusi był możliwy dzięki współpracy z chórem Cantus Cordis, Stowarzyszeniem Białoruski Dom w Łodzi oraz przedstawicielami Zakonu Rycerskiego św. Jerzego Męczennika. Nie bez znaczenia w organizacji tego wyjazdu była też wcześniejsza gościna jakiej udzielili mieszkańcy gminy naszym białoruskim przyjaciołom podczas pobytu chóru w naszej gminie w styczniu i kwietniu 2018 roku.
 
 
Z wielką przyjemnością słuchało się naszych “Byszewian”, zarażali pozytywną energią i humorem. Na pierwszy rzut oka widać było, że “Byszewianie” prawdziwie kochają to co robią. Publiczność odwdzięczyła się owacją na stojąco, burzą oklasków oraz prośbami o bisy.
 
W bieżącym roku zespół obchodzi dwudziestolecie pracy twórczej. Historia zespołu rozpoczęła się w 1998 roku, kiedy to Pan Kazimierz Żaromiński zgłosił propozycję stworzenia zespołu do Gminnego Ośrodka Kultury. Wcześniej mieszkańcy Byszew spotykali się przy różnych okazjach, śpiewali znane kolędy i pieśni ludowe przy akompaniamencie akordeonu i bębenka. Pomysł utworzenia zespołu został zaakceptowany i 24 maja 1998 roku zespół wystąpił po raz pierwszy przed szeroką publicznością podczas gminnej uroczystości z okazji Dnia Matki.
Zespół jest obecnie pod opieką Gminno Parkowego Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie a opiekunem muzycznym jest Pan Ryszard Kruszyński.
 
Jesteśmy pełni podziwu i szacunku dla ludzi, którzy z własnej woli i z ogromnym zaangażowaniem pielęgnują tradycje ludowe, a także poświęcają swój wolny czas reprezentując naszą lokalną społeczność poza granicami gminy, województwa i kraju.